Θυμάμαι τα σχολικά ανθολόγια του δημοτικού. Χοντρά βιβλία, άχαρα, που δεν τα ανοίγαμε ποτέ. Ούτε και οι δάσκαλοί μας τα χρησιμοποιούσαν ποτέ. Ήταν για τη βιβλιοθήκη (κάπου θα βρίσκονται και τα δικά μου, σε κάποια παλιά βιβλιοθήκη). Αυτά τα ανθολόγια ελληνικής λογοτεχνίας υποτίθεται ότι ήταν συλλογές από τα καλύτερα λογοτεχνικά κείμενα -πεζά και ποιήματα- που ταίριαζαν σε παιδιά του δημοτικού.

Στο The Oxford Book of Modern Science Writing ο Richard Dawkins έχει σταχυολογήσει λογοτεχνικά κείμενα επιστημονικού περιεχομένου, γραμμένα αποκλειστικά από επιστήμονες. Ή μάλλον επιστημονικά κείμενα γραμμένα με έντονη λυρική χροιά. Όπως κι αν τα δει κανείς, πρόκειται για αριστουργήματα που αποδεικνύουν ότι οι επιστήμονες είναι και καλλιτέχνες. Όσοι νομίζουν ότι επιστήμονας θα πει έλλειψη ευαισθησίας, έμπνευσης, ευαισθησίας, διορατικότητας, κοινωνικού προβληματισμού και αχαλίνωτης φαντασίας ας διαβάσει αυτό το βιβλίο. Θα εκπλαγεί.

Ένα θαυμάσιο βιβλίο που δεν είναι μόνο για τη βιβλιοθήκη.

The Oxford Book of Modern Science Writing
Richard Dawkins