Ο Peter Higgs (84 ετών σήμερα), ο Βρετανός φυσικός που έδωσε το όνομά του στο ομώνυμο μποζόνιο, μιλάει στη Guardian και είναι άκρως απολαυστικός! Ο επίτιμος -σήμερα- καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου λέει ότι ύστερα από τη δημοσίευση της ρηξικέλευθης θεωρίας του (1964), η οποία αποδείχθηκε πειραματικά 50 χρόνια αργότερα και του χάρισε το Βραβείο Νόμπελ Φυσικής, έχει δημοσιεύσει λιγότερες από 10 εργασίες. Και όπως πιστεύει, θα τον είχαν διώξει από οποιοδήποτε πανεπιστήμιο, ως μη παραγωγικό. Και μάλιστα, όπως έμαθε αργότερα, θα τον είχαν διώξει από το Εδιμβούργο αν δεν είχε προταθεί για το Βραβείο ήδη από το 1980. Κάποιος από το πανεπιστήμιο είχε πει: “…ίσως πάρει το βραβείο, αλλά και αν δεν το πάρει μπορούμε να τον ξεφορτωθούμε όποτε θέλουμε…”.

Peter Higgs: ‘Σήμερα απλά δεν θα έβρισκα δουλειά σε πανεπιστήμιο’.
Φωτογραφία: David Levene για την Guardian

Ο Peter Higgs δεν έχει στείλει ποτέ email, δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ το διαδίκτυο, αλλά ούτε και κινητό τηλέφωνο.