Από τα ευτράπελα του ελληνικού πανεπιστημίου: Πρόσφατα, έκοψαν υποψήφιο με πλήρεις σπουδές στο εξωτερικό στα καλύτερα πανεπιστήμια και με καριέρα στις καλύτερες κλινικές, με τη δικαιολογία ότι δεν είχε ελληνικές εργασίες. Αν είχε μόνο ελληνικές θα τον έκοβαν γιατί δεν θα είχε ξένες. Κι αν είχε και από τις δύο; Θα τού ζητούσαν Nobel.

Το να ζητάς περισσότερα από όσα περιμένεις ή από αυτά που μπορεί να δώσει ο υποψήφιος είναι κοινή πρακτική για να κόψεις κάποιον που δεν θέλεις. Πάντως στο εξωτερικό (Αμερική), συμβαίνει το αντίθετο. Αν προκηρυχθεί θέση π.χ. λέκτορα, και εμφανιστεί κάποιος με Nobel, θα τον κόψουν. «Εμείς κύριοι θέλουμε λέκτορα. Αν θέλαμε νομπελίστα, θα ζητούσαμε τέτοιον», είναι η απάντηση.